Amikor a rozmaringra gondolunk, legtöbbünk számára azonnal az ételek ízesítése jut eszünkbe. Azonban ez az aromás gyógynövény nem csupán a konyhában állja meg a helyét. Rengeteg gyógyhatása is van, amelyekről kevesen tudnak. Ismerkedjünk meg közelebbről a rozmaringgal és annak lenyűgöző tulajdonságaival.
A rozmaring (Rosmarinus officinalis) egy örökzöld növény, amely Dél-Európából származik. Kedvező körülmények között akár három méter magasra is megnőhet. Illata friss, fenyőre emlékeztető, és gyakran a mediterrán ételekben használják. A rozmaringot könnyen beszerezhetjük kertészetekben, vagy akár friss, organikus formában is megvásárolhatjuk a helyi zöldségesnél.
Hatóanyagok és tápanyagok
A rozmaring levele (Rosmarinus folium) és az illóolaja (Rosmarinus aetheroleum) hivatalos drogként szerepel a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben. Számos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, köztük kalciumot, vasat, magnéziumot, mangánt, foszfort, káliumot, nátriumot, valamint A-, B1-, B2-, B3-, C-vitamint és cinket. Emellett olyan gyógyhatású összetevőket is találunk benne, mint az esszenciális olajok (pl. borneol, kámfor, cineol), flavonoidok (apigenin, luteolin), tanninok és a triterpének (oleanolsav, ursolsav, alfa-pinén).
Gyógyhatások belsőleg alkalmazva
Emésztési problémák kezelése
A rozmaring a benne található keserűanyagoknak köszönhetően segíti az emésztést, hiszen képes serkenteni az emésztőnedvek termelődését. Ezáltal megelőzhetjük vele az emésztési problémák és a puffadás kialakulását.
Vese- és húgyutak gyulladása
Kiegészítő terápiaként alkalmazzák a vese és a húgyutak gyulladásos megbetegedéseinél, valamint vesehomok megelőzésére is. Fontos, hogy epekő esetén nem szabad alkalmazni!
Alacsony vérnyomás
A rozmaring és a borsmenta keverékből készült tea rendszeres fogyasztása segíthet az alacsony vérnyomás kezelésében.
Antioxidáns hatás
rozmaring gazdag antioxidánsokban, amelyek segítenek a szabadgyökök elleni küzdelemben, védelmet nyújtanak a sejtkárosodás ellen, valamint hozzájárulhat az immunrendszer erősítéséhez. A rozmaring gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is bír, így segíthet enyhíteni a gyulladással járó betegségek tüneteit.

Gyógyhatások külsőleg alkalmazva
Hajápolás
A rozmaring serkenti a hajhagymák és a fejbőr vérkeringését, így segíthet a korai kopaszodás megelőzésében. Erre a célra rozmaring forrázatot vagy higított esszenciális olajat kell heti néhány alkalommal a fejbőrbe masszírozni. Világos haj esetén érdemes figyelembe venni, hogy sötétítheti a hajszínt.
Mozgásszervi panaszok
A rozmaringot tinktúra vagy krém formájában főként reumatikus panaszok kezelésére alkalmazzák. Mozgásszervi fájdalmak, izomhúzódások és ízületi fájdalmak, derékfájás, váll- és nyakmerevség kezelésére is kiváló. Az ilyen jellegű panaszoknál az illóolajok lokális felhasználására törekszünk.
Rozmaringos fürdő
A rozmaring élénkít, fájdalomcsillapító és izomlazító hatású is, érdemes egy fárasztó nap után rozmaringos fürdőt vennünk. Élénkítő hatású, ezért közvetlenül lefekvés előtt nem ajánlott használni.
Rozmaringos lemosó
Lemosóként, borogatásként használható a sebgyógyulás elősegítésére, ugyanis enyhe fertőtlenítő hatással rendelkezik.
Ellenjavallatok
Fontos, hogy a rozmaringot csak ép bőrfelületen alkalmazzuk, mivel bőrvörösítő és irritáló hatása lehet. Terhes nők és erős menstruációval küzdő nők kerüljék a rozmaring gyógyszerként való használatát, mivel emmenagóg, vagyis abortív hatású, azaz feltételezhetően megindítja a menstruációt. Belsőleg ne alkalmazzuk epeköves panaszok esetén.
A rozmaring egy sokoldalú gyógynövény, amelyet nemcsak az ételek ízesítésére, hanem különféle egészségügyi problémák kezelésére is használhatunk. Legyen szó keringési zavarokról, emésztési problémákról, vagy akár bőr- és hajápolásról, a rozmaring széleskörű gyógyhatása miatt megérdemli, hogy kiemelt helyet kapjon mindennapi életünkben.