A gyógyteák évezredek óta az emberiség szolgálatában állnak, gyógyító és megelőző hatásaik miatt is közkedveltek. Azonban amikor a teázás rituáléjára kerül a sor, gyakran felmerül a kérdés: filteres vagy szálas gyógyteát válasszunk? Mindkét típusnak megvannak a maga előnyei és hátrányai, amelyek segíthetnek eldönteni, melyik a számunkra legmegfelelőbb.
Filteres gyógytea
Előnyök
1. Kényelmes és gyors elkészítés: A filteres gyógyteák legnagyobb előnye a praktikusságuk. Egy forró bögre vízbe helyezve már néhány perc alatt elkészíthetők, nem kell mérőedényt és teaszűrőt használni.
2. Egyszerű adagolás: Minden filter pontosan mért mennyiséget tartalmaz, így nem kell azon gondolkodnunk, mennyit tegyünk a bögrénkbe.
3. Hordozhatóság: A filteres teák kis helyet foglalnak, így ideálisak utazásokhoz vagy munkahelyi használatra.
4. Széleskörű elérhetőség: A filteres gyógyteák szinte minden élelmiszerboltban megtalálhatók, ami nagyon kényelmessé teszi a beszerzésüket.
Hátrányok
1. Minőség kérdése: A filterekben gyakran apróbb darabokra vágott növényi részeket (leveleket, szárakat, virágokat) használnak. Egyes gyártók alacsonyabb minőségű alapanyagokat, például porrá zúzott vagy törmelékes részeket is tehetnek a filterekbe, amelyek kevesebb hatóanyagot tartalmazhatnak, mint a szálas változatok. Ez egy meglehetősen fontos, és megszívlelendő szempont, hiszen ha nem „élvezeti”, hanem gyógyteaként szeretnénk fogyasztani őket, nagyon nem mindegy, hogy mennyi hatóanyagot tudunk egy adott mennyiségű tea elfogyasztásával bevinni a szervezetünkbe.
2. Környezeti hatások: A filterek sokszor műanyaggal vagy vegyi anyagokkal kezelt papírból készülnek, ami megnehezíti a lebomlásukat, ezáltal hozzájárulhat a hulladéktermeléshez.
3. Kevésbé testreszabható: A filteres teáknál nincs lehetőség az ízek vagy összetétel variálására, mivel előre csomagolt keverékekről van szó.
Szálas gyógytea
Előnyök
1. Jobb minőség: A szálas gyógyteák általában teljes leveleket, virágokat és gyökérrészeket tartalmaznak, ami nagyobb hatóanyag-koncentrációt és intenzívebb ízeket eredményez. Olyan teát érdemes választani, amely gyógyszertári minőségű, bár a drogériákban és bio boltokban nem igazán lehet olyat megtalálni, ami nem az.
2. Testreszabhatóság: Szálas teáknál lehetőség van arra, hogy magunk állítsuk össze a kívánt keveréket, így egyedi ízvilágot és hatásokat érhetünk el.
3. Fenntarthatóság: A szálas teák kevesebb csomagolást igényelnek, így környezetbarátabb választásnak számítanak. Ráadásul a tealevelek komposztálhatók.
4. Rituális élmény: A szálas teák elkészítése időigényesebb, de ez lehetőséget ad arra, hogy lelassuljunk és tudatosabban átéljük a teázás élményét.
Hátrányok
Időigény: A szálas teák elkészítése több időt vehet igénybe, mivel szükség van teaszűrőre és pontos adagolásra. Hozzátennénk, hogy az adagolás általában 1 evőkanál, 2 teáskanál, 1 teáskanál stb., tehát nem arról van szó, hogy patikamérlegen kell kimérnünk az adagokat. Kaphatóak olyan bögrék, melyeket teaszűrővel láttak el, így a te leszűrése sem jelenthet nagy problémát. Ha szeretnénk egy filteres teához hasonló élményt, akkor vásárolhatunk filtert is, amit könnyedén megtölthetünk, igazából így csak egy mozdulattal bonyolultabb a művelet, mintha alapból filteres teát használnánk.
Melyiket válasszam?
Én minden esetben a szálas teákat javaslom. Drogériákban (Rossmann, DM), illetve különböző bio boltokban könnyedén hozzáférhetőek, általában kiváló minőségűek, és megfelelő hatóanyagokat tartalmaznak. Válassz mellé megtölthető filteres vagy teaszűrővel ellátott bögrés megoldást, így szinte semmivel sem lesz kényelmetlenebb, mintha filteres teát választanál. Ami a legfontosabb: ha új teát próbálsz ki, minden esetben olvasd el az összetevők listáját. Mindig 100%-ban növényi alapanyagot keress, adalékok nélkül.