Nincs olyan ember a világon, aki ne fogyasztott volna valamilyen formában borsmentát, hiszen valószínű, hogy életedben egyszer te is szopogattál már mentolos cukorkát, vagy rágcsáltál már rágót. Viszont sokan nem tudják, hogy a történelem során a borsmenta levelét már a görög, római, egyiptomi, kínai és japán kultúrákban is felhasználták nemcsak gasztronómiai, hanem egészségügyi célokra is. Ma is előszeretettel alkalmazzuk ezt a sokoldalú gyógynövényt, ezúttal 3 felhasználási módját szeretnénk bemutatni.
1. Borsmenta az emésztés támogatására
A borsmenta az egyik legismertebb gyógynövény, amelyet már évszázadok óta alkalmaznak az emésztési problémák enyhítésére. A borsmenta levelei és illóolaja számos jótékony hatással bírnak, amelyek különösen hasznosak lehetnek az emésztőrendszer számára. A borsmenta karminatív hatású drog, ami azt jelenti, hogy segít csökkenteni a bélgázokat és a puffadást. A borsmenta olajában található mentol enyhíti a bélrendszer simaizmainak görcseit, így hozzájárul a kellemetlen, görcsös fájdalmak csillapításához. Emellett a mentol elősegíti az epe termelését is, ami javítja az emésztést és megkönnyíti a zsírok lebontását.
A borsmenta tea az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy élvezzük a növény emésztést támogató előnyeit. Egy csésze borsmenta tea fogyasztása étkezés után segíthet enyhíteni az emésztési zavarokat, mint például a gyomorégést és a hányingert. Az ital nemcsak kellemes ízű, de természetes módon nyugtatja a gyomrot és a beleket is.
Egy tudományos kutatás során megfigyelték, hogy borsmentaolaj és köménymag megfelelő arányú elegye pozitív hatással volt a nem-fekélyes dyspepsiában – lényegében krónikus emésztési zavar fekély jelenléte nélkül – szenvedő betegekre. Négy hetes kezelés után a borsmenta és kömény kapszulák jelentősen csökkentették a dyspepsiával kapcsolatos fájdalmat a kezelésben részesülő résztvevőknél. A fájdalom az egyének 89,5%-ánál csökkent a gyógynövényes kapszulákat szedő csoportban (May et al., 1996).
Fontos megjegyezni, hogy bár a borsmenta sok esetben segíthet az emésztési panaszok enyhítésében, nem mindenki számára ajánlott. Azoknak, akik gyomorégéstől vagy savas reflux betegségtől szenvednek, óvatosnak kell lenniük, mivel a borsmenta olaj súlyosbíthatja ezeket a tüneteket.

2. Borsmenta a légzőszervi panaszok enyhítésére
A borsmenta kiválóan alkalmazható légzőszervi panaszok enyhítésére is. Az illóolajában található mentol hűsítő és nyugtató hatása révén segíthet a légúti problémák kezelésében és a légzéskönnyítésben.
A borsmenta egyik legelterjedtebb felhasználási módja a légúti panaszok esetén az inhaláció. A borsmentaolaj belélegzése segít megnyitni és tisztítani a légutakat, valamint enyhíti az orrdugulást. A mentol hatékonyan oldja a nyákot és csökkenti a torok és az orr nyálkahártyájának gyulladását, így hozzájárul a könnyebb légzéshez. Egy forró borsmenta teával történő gőzölés vagy néhány csepp borsmenta illóolajjal készített inhalációs fürdő gyors és természetes enyhülést nyújthat megfázás vagy allergia esetén is. Diaforetikus tulajdonságai elősegíthetik az izzadást a betegség korai szakaszában (Mills & Bone, 2000).
A borsmenta illóolajából készült kenőcsök és balzsamok szintén hatékonyak lehetnek a légzőszervi panaszok enyhítésében. Ezeket a készítményeket a mellkasra és a hát felső részére kenve segíthetnek enyhíteni a köhögést és a torokfájást. A mentol hűsítő hatása csillapítja a gyulladást és elősegíti a nyák felszakadását, ezáltal hozzájárulva a könnyebb légzéshez és a köhögés csillapításához.
Tudományos kutatások is alátámasztják a borsmenta hatékonyságát a légzőszervi problémák kezelésében. Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a borsmentaolajban található mentol hatékonyan csökkenti a hörgők görcseit, ami különösen hasznos lehet asztma és bronchitis esetén. A mentol ezen felül fertőtlenítő hatású is, ami segíthet a légutakban lévő baktériumok és vírusok elleni küzdelemben.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a borsmenta használata óvatosságot igényel, különösen kisgyermekek és asztmás betegek esetében. A túlzott mennyiségű mentol irritálhatja a légutakat és súlyosbíthatja a tüneteket.

3. A borsmenta hatása a hangulatunkra és az elménkre
A borsmenta illóolajában található mentol hűsítő és frissítő hatása révén javítja a koncentrációt, enyhíti a stresszt és segít a fejfájás csillapításában.
A borsmenta illata frissítő és élénkítő hatású, ami különösen hasznos lehet, amikor fáradtnak vagy kimerültnek érezzük magunkat. Kutatások kimutatták, hogy a borsmenta illata serkenti az agyi aktivitást, növeli az éberséget és javítja a memóriát. (Groves, 2016) Egy egyszerű módszer ennek kihasználására, ha pár csepp borsmenta illóolajat csepegtetünk egy párologtatóba vagy aromadiffúzorba, így az egész helyiséget megtölti a frissítő illat, amely segíti a koncentrációt. A borsmenta az elmét más fontos módokon is támogathatja. Kimutatták, hogy javítja a memóriát és az éberséget. Több tudományos tanulmány is kimutatta, hogy a borsmenta fokozza a kognitív funkciókat és a memóriát (Lv et al., 2022; Moss et al., 2008).
A borsmenta szintén hatékony lehet a fejfájás csillapításában. A borsmentaolaj helyi alkalmazása a halántékokra és a homlokra segíthet csökkenteni a feszültséget és a fejfájást. Egy tanulmány szerint a borsmentaolaj 90%-os etanol oldatban hígítva, 15 percen belül jelentős mértékben csökkentette a fejfájást szenvedő alanyok fájdalmát. A mentol hűsítő hatása révén ellazítja az izmokat és csökkenti a feszültséget, ami különösen hasznos lehet migrénes fejfájás esetén. (Göbel et al., 1996).
Emellett a borsmenta használata az érzelmi jólétünkre is pozitív hatással lehet. A borsmenta illata frissít és élénkít, ami hozzájárulhat a hangulat javulásához és a stressz csökkentéséhez. A borsmentaolaj párologtatása vagy egy borsmentás fürdő segíthet megszabadulni a napi feszültségektől és javíthatja az általános közérzetet.
A borsmenta sokkal több, mint egy ízesítő aroma a rágógumikban. Jó, ha mindig van otthon a házipatikában egy kis friss vagy szárított borsmenta levél, amelyet számtalan módon felhasználhatsz.
Felhasznált irodalom:
Göbel, H., Fresenius, J., Heinze, A., Dworschak, M., & Soyka, D. (1996). Effektivität von oleum menthae piperitae und von paracetamol in der therapie des kopfschmerzes vom spannungstyp [Effectiveness of oleum menthae piperitae and paracetamol in therapy of headache of the tension type]. Der Nervenarzt, 67(8), 672–681. https://doi.org/10.1007/s001150050040
Groves, M.N. (2016). Body into balance: An herbal guide to holistic self-care. Storey Publishing.
Lv, X., Feng, Y., Ma, R., Tang, Y., Li, Y., Cui, D., & Wu, Y. (2022). Effects of peppermint essential oil on learning and memory ability in APP/PS1 transgenic mice. Molecules (Basel, Switzerland), 27(7), 2051. https://doi.org/10.3390/molecules27072051
May, B., Kuntz, H. D., Kieser, M., & Köhler, S. (1996). Efficacy of a fixed peppermint oil/caraway oil combination in non-ulcer dyspepsia. Arzneimittel-Forschung, 46(12), 1149–1153.
Mills, S., & Bone, K. (2000). Principles and practice of phytotherapy: Modern herbal medicine. Churchill Livingston.