Oldal kiválasztása
Ősi orvosság a kaptárból: A propolisz gyógyhatásai
Szerző: Pertl Petra

A természet egyik legősibb csodaszere, amelyet már az ókori civilizációk is előszeretettel alkalmaztak – ez a propolisz. A méhek által gyűjtött és előállított balzsamos anyag nemcsak a kaptár védelmezője, hanem az emberi szervezet számára is rendkívüli egészségügyi előnyöket kínál. De vajon miért nevezte Arisztotelész a „fák könnyének”? Hogyan segíthet a torokfájástól kezdve a sebgyógyulásig számos panasz enyhítésében? Ha kíváncsi vagy a propolisz titkaira, tarts velem, és fedezzük fel együtt ezt a csodálatos, természetes gyógyszert!

A propolisz, más néven méhszurok, egy különleges, természetes anyag, amelyet a méhek állítanak elő. Nevének jelentése: „város előtt” (görög eredetű szó), ami arra utal, hogy a méhek a kaptár bejáratánál propoliszból torlaszt emelnek, ezzel védve otthonukat a kórokozók és betolakodók ellen. Ez az anyag balzsamos illatú, kemény és viaszos tapintású, emellett a legerősebb természetes eredetű fertőtlenítőszerként tartják számon.

A propolisz keletkezése és szerepe a méhek életében

A propoliszt a méhek különböző növényekről – főként nyárfáról, tűlevelűekről, nyírről, tölgyfáról, fűzről, égerfáról, gyertyánról, szilről, gesztenyéről és cseresznyéről – gyűjtött balzsamszerű anyagból állítják elő. Ezt a viasszal és saját enzimjeikkel keverik össze, így létrehozva azt a gyantás anyagot, amelyből a kaptár védelmi rendszerének alapját képezik.

A méhek a kaptár belső falait, a sejtek belsejét és a keretek illesztéseit is propolisszal vonják be. Ezáltal nemcsak megerősítik a kaptár szerkezetét, hanem meggátolják a fertőző betegségek bejutását is.

A propolisz történelmi és népi gyógyászati felhasználása

A propoliszt évezredek óta használják különböző kultúrákban. Arisztotelész a „fák könnyének” nevezte, míg a grúz népi gyógyászatban az újszülöttek köldökére helyeztek propoliszlapocskákat fertőtlenítés céljából, és a gyerekjátékokat is ezzel kenték be. Régen a vásári foghúzók szintén propoliszt használtak fájdalomcsillapításra és fertőtlenítésre.

A propolisz kémiai összetétele

A propolisz összetétele nem állandó, változhat a növényi eredet és az évszak függvényében. A főbb összetevői:

  • Illóolajok: 0,1-8%
  • Zsírsavak: 3-5%
  • Flavonoidok: 12-50%
  • Fenolok: 12-50%
  • Poliszacharidok: 2-20%
  • Egyéb alkotórészek: 5-22%

A propolisz fő alkotórészeit alkoholos oldhatóságuk szerint három nagy csoportra osztják:

  • Viaszok: 96%-os alkoholban és petroléterben oldódnak.
  • Gyanták: 96%-os alkoholban oldódnak.
  • Balzsamok: 70%-os alkoholban oldódnak.

A kész propoliszkivonatokat gyakran sztenderdizálják, például 80%-os alkoholtartalommal hozzák forgalomba.

A propolisz egészségügyi hatásai

A propolisz egyedülálló tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek számos egészségügyi problémára nyújtanak természetes megoldást.

Antimikrobiális hatás

A propolisz képes gátolni a baktériumok, vírusok és gombák szaporodását. Főként a sejtosztódás és a fehérjeszintézis blokkolásával fejti ki hatását.

Antivirális aktivitás

  • A náthát okozó rhinovírusok ellen mind a vizes, mind az etanolos kivonat hatásosnak bizonyult.
  • A herpeszvírus ellen csak az etanolos kivonat volt hatékony.
  • Kutatások kimutatták, hogy az etanolos kivonat antioxidáns hatása jelentős, ami a flavonoidtartalomnak köszönhető.

Immunstimuláns hatás

Mind a vizes, mind a etanolos kivonat serkenti a fehérvérsejtek szaporodását, valamint növeli az IgM-szintet, ami az immunrendszer erősítésében játszik szerepet.

Bőrápolási és sebgyógyító hatás

A propolisz sebkezelő és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, ezért krémek és kenőcsök formájában használják:

  • Égési sérülések,
  • Vágott sebek,
  • Ekcéma, pikkelysömör, akné,
  • Gombás bőrfertőzések ellen.

Fog- és szájápolás

A propoliszt torokgyulladás és szájüregi nyálkahártya-gyulladások kezelésére szopogatós tabletták formájában használják. Gyermekek számára vizes oldat is kapható.

Emésztési és urológiai panaszok kezelése

  • Gyomorhurut, fekélyek és vastagbélgyulladás ellen,
  • Húgyúti fertőzések és gyulladások kezelésére.

Tárolás és stabilitás

A propolisz készítmények érzékenyek a magas hőmérsékletre, UV-fényre és levegő oxigéntartalmára, ami a színük sötétedésében is megmutatkozik. Ezért barna, gyógyszertári üvegben, szobahőmérsékleten ajánlott tárolni.

A propolisz egy természetes, erős fertőtlenítőszer, amelyet évezredek óta használnak egészségmegőrzésre és gyógyításra. Legyen szó fertőzésekről, sebkezelésről, immunerősítésről vagy akár fogápolásról, a propolisz hatékony megoldást nyújt. Az adagolási szabályok betartása mellett hosszú távon is biztonságosan alkalmazható, kivéve azok számára, akik allergiásak a méhészeti termékekre vagy az alkoholos kivonatokra.

Ez is érdekelhet:

Mire jó a szegfűszeg illóolaj? Így használd helyesen!

Mire jó a szegfűszeg illóolaj? Így használd helyesen!

Képzeld el, hogy létezik egy illóolaj, amely egyszerre csillapítja a fájdalmat, harcol a fertőzésekkel és frissíti az elmét – mindezt természetes módon! A szegfűszeg illóolaj évezredek óta ismert gyógyhatásairól, és ma is az egyik legértékesebb illóolaj a természetes...

A fahéj illóolaj titkai: 7 jótékony hatás, amit ismerned kell

A fahéj illóolaj titkai: 7 jótékony hatás, amit ismerned kell

Képzeld el, ahogy egy meleg, fűszeres illat lengi be a teret, azonnal felébresztve az érzékeidet. A fahéj nemcsak a konyhában varázsol el bennünket, hanem illóolaj formájában is rengeteg jótékony hatással bír. Tudtad, hogy segíthet a koncentráció fokozásában,...

Gyógynövények húgyúti problémákra

Gyógynövények húgyúti problémákra

A húgyúti fertőzések kellemetlen tünetei – gyakori vizelési inger, égő érzés, alhasi fájdalom – sokak életét megkeserítik, különösen a nőknél fordulnak elő gyakran. Szerencsére a természet számos olyan gyógynövényt kínál, amelyek segíthetnek a fertőzések leküzdésében...